Alapvetően a tartós élelmiszer az élelmiszerek azon csoportja, amely hűtés és speciális tárolás nélkül is sokáig képes megőrizni minőségét. Sokféle létezik ezekből, szerencsére akad jó pár olyan köztük, ami az egészséges táplálkozás kereteibe jól beilleszthető, ízletes termék.
Ezért jó döntés ha tartós élelmiszer van otthon
A hosszú élettartamú élelmiszerek praktikusak, nem kell hűtőszekrényben tárolni őket, sokáig elállnak. Vannak, akik tartanak tőlük a bennük lévő tartósítószerek és egyéb egészségtelen adalékanyagok miatt. Szerencsére ma már olyan egészséges tartósítási eljárásokat alkalmaznak, mint a hőkezelés, a szárítás, a sózás vagy a cukrozás, a pácolás, a füstölés vagy a savas erjesztés.
A legtöbb tartós élelmiszer valóban hosszú élettartammal rendelkezik. A konzervek, a száraz tésztafélék olyan tápanyag forrást jelentenek, ami hosszú távon is biztosíthatja szervezetünk számára az egészséges és kiegyensúlyozott étrendet.
A tartós élelmiszerek állandó minőséget képviselnek. A gyártási folyamatoknak és a megfelelő csomagolásnak köszönhetően az ízek, az állag és a tápanyagok megőrzik frissességüket hosszú időn át. Ez biztosítja, hogy minden egyes falat teljes értékű legyen, és mindig ugyanazt az élvezetet nyújtsa.
A tartós élelmiszerek sok esetben költséghatékonyabbak. Az áruk általában kedvezőbb, és hosszabb ideig eltarthatók, így csökkentve a pazarlást és segítve a családi költségvetést.
Melyik a legegészségesebb tartós élelmiszer?
Diófélék és olajos magvak
Ezeket könnyen vihetjük magunkkal bárhová, több hónapig fogyaszthatóak. Bármilyen szituációban jól jöhetnek. Az ezekből készített krémek (földimogyorókrém, mandulakrém) is rendkívül ízletesek és egészségesek, emellett magas az antioxidáns tartalmuk, és tele vannak egészséges zsírokkal.
Teljes kiőrlésű gabonák
A zab, rizs és árpa sokkal hosszabb ideig tárolhatók, mint más népszerű szénhidrátforrások. Fogyaszthatjuk őket köretként, de hozzáadhatjuk salátákhoz, levesekhez is. Fogyasztásukkal csökkenthető a 2-es típusú cukorbetegség, a szívbetegség, és bizonyos rákos megbetegedések kockázata is.
Száraztészták
Sokkal masszívabbb marad az állaga, még főzés után is. Ezáltal sokkal ideálisabb főzéshez és ami még fontosabb bármikor elérhető, jól tárolható. Sokan vallják, hogy minden ami friss, az jobb és egészségesebb. Az olaszok ezzel biztosan nem értenek egyet, ők ugyanis azt vallják, a tészta jobb szárítva.
Magas hőmérsékleten tartósított (UHT) tejtermékek
Az Európai Unióban nem engedélyezett tartósítószereket hozzáadni a tejhez (és a gyümölcslevekhez sem). Ahhoz, hogy ezeket a termékeket szobahőmérsékleten lehessen tárolni, az úgynevezett aszeptikus technológia szükséges. Az aszeptikus (vagyis steril) csomagolásban a termék friss marad, megőrzi az ízét akár 12 hónapon keresztül is hűtés vagy mesterséges adalékanyagok hozzáadása nélkül, úgy, hogy közben nem áll fenn a mikroorganizmusok kifejlődésének kockázata.
Szárított gyümölcsök, zöldségek, hüvelyesek
Kiváló csemegeként szolgálhatnak a szárított verziók, valamint a szárított zöldségeket főzéshez is felhasználhatjuk. Nagyrészt megőrzik eredeti tápanyagtartalmukat. A száraz hüvelyesekből készült ételek nem csak finomak, de tápanyagban gazdagok. A bab például kiváló rostforrás, tele van vitaminokkal és ásványokkal, az egyik legjobb növényi fehérjeforrás.
Zöldség-, gyümölcs-, hús- és készétel konzervek
Az olajos halkonzerv is remek választás, ha egészséges ételhez szeretnénk jutni. Magas a D-vitamin tartalma, és sok omega-3 esszenciális zsírsav található benne, ami csökkenti a vérrögök kialakulásának valószínűségét. Több évig is fogyasztható.
Müzli- és proteinszelet
Tele vannak hasznos tápanyaggal: zab, diófélék és aszalványok. Nagy előnyük, hogy magas a fehérjetartalmuk, könnyen szállíthatóak, praktikusan fogyaszthatóak. Legtöbbjük egy évig is megőrzi a minőségét.
A friss élelmiszerek tökéletes kiegészítője egy minőségi tartós élelmiszer, amelyet bármikor előkaphatunk a szekrényből, így érdemes feltölteni otthoni készleteinket ha lehetőségük van rá. Ezek a termékek mára életünk részévé váltak, segítenik az egészséges és kiegyensúlyozott életmód megőrzését.